2011-08-17

Poniedzielnik (27)- Brak kompetencji:)

Miałam w planach napisać recenzję książki Roberta Kaplana "Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie". Niestety, czuję się po prostu niekompetentna, aby to wykonać. Może jestem także za ambitna, ponieważ opis tej książki- reportażu wymaga większej wiedzy oraz przeczytania jeszcze kilku innych dzieł o podobnej tematyce. Aby więc nie popadać w banalność typu "genialne, wybitne i pasjonujące"- zaczekam.
Zamiast recenzji- słowa Wojciecha Góreckiego (z okładki) :
"Amerykański reporter kolejny raz udowadnia, że wielkie, objaśniające świat dziennikarstwo wymaga połączenia warsztatowej biegłości z wszechstronną wiedzą, głęboką refleksją, empatią i otwartością na Innego, pasją badacza i odkrywcy".

Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem nabędę i biegłości w recenzowaniu, i większej wiedzy także.

Robert D. Kaplan: Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie", Wydawnictwo Czarne, 2010, ss. 544

2 komentarze:

Agnesto pisze...

Już sam tytuł wskazuje, że to będzie pasjonująca i wartościowa lektura. Mogłabyś lekko przybliżyć, czego dotyczą te reportaże? Jakieś przykłady może...

Visell pisze...

Autor przejechał Europę i Azję. Odwiedził m.in.:Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Armenię, Azerbejdżan, Syrię, Jordanię,Turkmenistan (tytułowa "Tataria"). Kaplan pisze pasjonująco, umiejętnie łączy politykę z obyczajowością. Niczego tu nie jest za mało ani za dużo.