2011-06-20

Poniedzielnik (22)- Czytacie "Książki"?

Mini- reklamy nowego czasopisma o literaturze zauważyłam w "Gazecie Wyborczej". Więc od razu, gdy pismo pojawiło się w kioskach, pobiegłam i zakupiłam.  Nie zawiodłam się. Nietypowy format (większy trochę niż A4), specyficzny, gazetowy papier (wszak to pismo pod patronatem Wyborczej). I ten tytuł: prosty, z podtytułem: Magazyn do czytania. Przeczytałam prawie w całości.

Co znajdziemy w "Książkach"? Przede wszystkim dużą ilość recenzji. Wywiady z pisarzami (m.in. z Zadie Smith), a także cykl (chyba) "7 nowości kwartału". Można dowiedzieć się, co wydawane jest w innych krajach ("50 książek, które czyta świat"), zastanowić się,  jak współcześnie pisane są biografie. Trochę mną wstrząsnął tekst "Palę lektury!" Janusza Rudnickiego.  Krytyka kanonu szkolnego może urazić niejedną wrażliwą (a więc także i moją) duszę. Ale może o to właśnie autorowi chodziło: budzić zaciekawienie, krytykę i kontrowersje.
Podsumowując: "Książki" zapowiadają się nieźle. Życzę Radakcji wytrwałości. Mam nadzieję, że pismo utrzyma się na rynku, bo właśnie takich "Książek" brakowało.A jaka jest Wasza opinia? Czytaliście? Czytacie? Co się w piśmie podoba, a co może nie?