2012-12-27

Poniedzielnik (50)- Zaległości (2)

Druga część moich świątecznych "relaksów". Udział biorą: "Newsweek" nr 51/52/2012, "Polityka" 51/52/2012

1) Wredny, pracowity karzełek. Wywiad z Borisem Akuninem. Rozm. przepr. Michał Kacewicz.
Posiadam całą serię powieści Akunina O Eraście Fandorinie. Uwielbiałam je czytać! Choć od dłuższego czasu moje literackie destynacje ewoluują w stronę literatury faktu, powieści z Fandorinem zajmują ważne miejsce na mojej półce.
Wywiad w "Newsweeku" z Borisem Akuninem pokazuje dwa oblicza pisarza.. Sam mówi o sobie: "Jestem Grigorij Szawłowicz Czchartiszwili".  Akunin to pseudonim- homunkulus, wredny karzełek o diabelskim usposobieniu. Pisarz jako Akunin pisze, jako Czchrtiszwili udziela się politycznie, gdyż nie są mu obojętne losy współczesnej Rosji. Nie za wiele mówi o literaturze. Jednakże dowiedziałam się, że Fandorin działa znowu- w najnowszej książce "Świat jest teatrem":).=================================================

Akunin wspomina też o czytaniu książek w wersji elektronicznej:"Ale i tak wkrótce nadejdzie koniec ery papieru. I dobrze. Ocaleje więcej lasów.". No tak: wszystko ma swoje "za i przeciw". Jednakże muszę przyznać, że nawet ja, zagorzała zwolenniczka szelestu papieru ostatnio zaczęłam rozmyślać o... CZYTNIKU.. Tak! Kindle (bo innych możliwości nie biorę pod uwagę) zaczyna gościć w moich myślach.!:)

2) Edwin Bendyk: Niezbędnik smartfonowca i tableciarza.
Bardzo spójny tekst w "Polityce", ukazujący wszelkie zalety i różnice pomiędzy smartfonami zwłaszcza. Miałam okazję słuchać kiedyś Edwina Bendyka na I Kongresie Bibliotek w Warszawie (2010). Wykład dotyczył nowoczesnych technologii w związku z czytelnictwem, prelegent prezentował wówczas czytnik Kindle.
Polecam ten artykuł, jeśli ktoś rozważa zakup czy to smartfona, czy też tabletu. Większa część tekstu jest poświęcona smartfonom: aplikacje, parametry, system operacyjny, cena, marka, użytkowanie...
Nowoczesne technologie ciągle się rozwijają i nic nie wskazuje na to, aby ten proces został przerwany. Tekst godny uwagi ze względu na styl Bendyka: przejrzysty, jasny i konkretny, bez technicznych terminów. Przeczytałam jednym tchem!