2011-07-21

Nieoczekiwana zmiana

Teresa Anna Aleksandrowicz: Cudowne życie Staśka 
i innych aniołów 

Notka o autorce (z okładki): Teresa Anna Aleksandrowicz (ur.1946). Od 26 lat mieszka w Niemczech. Pracuje jako pielęgniarka nocna. Fascynacje jej życia to rodzina, literatura, malarstwo (maluje obrazy), muzyka, ludzie i własny ogródek. Laureatka Konkursu Literackiego Uniwersytetu Gdańskiego na Prozę.
"Cudowne życie Staśka i innych aniołów" to przewrotny tytuł.  Zanim zaczęłam czytać, myślałam, że w książce będzie dużo magii, metafizyki, światów nierealnych i nie wiadomo, czego jeszcze. A tu proszę: trzy wesołe staruszki.
Natalia, Wanda i Marysia to wieloletnie przyjaciółki. każda o innym temperamencie: Natalia- domowniczka, żyjąca w świecie książek i muzyki; Wanda- wiecznie wyszukująca u siebie choroby wdowa; Marysia- "wolontariuszka", spełniająca się w gotowaniu dla marginesu społecznego.  Stasiek to ich jakby podopieczny, którego życie nie rozpieszczało. Poniekąd wychowanek Natalii. Wszystkie trzy panie pomagają mu finansowo oraz dokarmiają. A skąd anioły w tytule? Żeby wiele nie zdradzić- anioły są jak najbardziej ludzkie. W życiu Natalii przypadkiem pojawia się znany pianista Jerzy oraz jego ojciec, Michał. Między dwoma staruszkami (tak, tak, osiemdziesiątka na karku) pojawia się uczucie, które zaskakuje ich samych, a także najbliższe otoczenie. Jeszcze dochodzi wątek niespodziewanego bogactwa. Ot, i historia gotowa...
Powieść jest pełna humoru, dowcipnych dialogów, a także myślowych monologów. Główne bohaterki pomimo podeszłego wieku mają młode serca.  Teresa Aleksandrowicz stworzyła opowieść zabawną, i choć pewne elementy książki można z góry przewidzieć, czyta się jednym tchem.
Brakowało mi tylko rozwinięcia wątku Staśka oraz związków jego matki z Natalią. Także pewna tajemnica Michała z przeszłości, mogłaby być w książce bardziej rozbudowana.  Lektura jest przyjemna, relaksująca, w sam raz na czytanie na urlopie. Miło sobie uświadomić, że szczęście można znaleźć niezależnie od wieku i że przepowiednie się spełniają.

(Egzemplarz recenzencki, otrzymany dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka)Teresa Maria Aleksandrowicz, Cudowne życie Staśka i innych aniołów, Prószyński i S-ka, 2011, ss. 432